NUTUK KİTABINDAN-YAHYA KAPTAN OLAYI

2012-12-26 20:19:00
NUTUK KİTABINDAN-YAHYA KAPTAN OLAYI |  görsel 1

 

NUTUK   (sayfa 236-250 arasının özeti)

         Mustafa Kemal Atatürk, Yahya Kaptan a bulunduğunuz bölgede güçlü bir teşkilat kurunuz. Diye emir vermiştir. Yahya Kaptan da bir müfreze kurmuştur. Amaçları milli müfrezelerle, hain çetelerin peşlerine düşerek kötülüklerine ve varlıklarına son vermektir. Fakat aynı bölgede binbaşı Ahmet Necati sözde kuvayı milliye adına, Arnavut küçük aslan çetesi kurmuştur. Binbaşı Ahmet Necati aynı zamanda Atatürk ün kurduğu Anadolu ve Rumeli müdafaa-ı hukuk cemiyetinin üyesidir. Ve hatta Kartal Anadolu ve Rumeli müdafaa-ı hukuk heyet-i temsiliye başkanıdır. Binbaşı kurduğu sözde kuvayı milliye yanlısı hain çeteyle, köy içinde suçsuz adam öldürtmüş, nahiye müdürünü herkesin gözü önünde dövdürtmüş, köylerde yağma yaptırtmış. Ve suçu gerçek kuvayı milliye komutanı Yahya Kaptan ın üzerine atmış ve bundada başarılı olmuştur. İstanbul hükümeti tarafından  gönderilen birlik Tavşancıl da Yahya Kaptan ı ve müfrezesini sarmıştır. Mustafa Kemal Atatürk ün göndermiş olduğu telgraflarındaki emirlerine uyarak teslim olmasına rağmen, tutuklandıktan sonra öldürülmüş ve KAFASI KESİLMİŞTİR. Öldürülmesiyle ilgili Atatürk e çekilen telgraflara karşılık, Atatürk ün Nutuk kitabına yazdığı şu sözler çok dikkat çekicidir:

         (sayfa 248) Efendiler, “Köy dışındaki karakola götürülürken çevreden ateş açılmış (?). Kaçmaya çalışmış, bu sırada öldürülmüş (?!).” Bu sözlerin, bu gibi suikastlerde bir formül gibi kullanıldığını anlamamak için, çok safdil olmak lazımdır.

         İşte memleketin bu zor günlerde içinde bulunduğu durum ne kadar açıktır. Gerçek kahramanlar vatan haini ilan edilip, vatan hainleride kahraman olarak görülebiliyor. Ne yazıkki… Bu ne kadar çok acı bir durum…

 

İKİ ŞEY AKLA UYMAZ: BİRİ SÖYLEYECEK YERDE SUSMAK, ÖBÜRÜ SUSACAK YERDE SÖYLEMEKTİR…

1316
0
0
Yorum Yaz